W ciągu 4 lat zbudowałem firmę od 20 paczek miesięcznie do 30 000 paczek miesięcznie. Wszystko udokumentowane na YouTube

WoB

Wszystko o Biznesie

Znajdź mnie:

Raport Sophos – firmy na celowniku cyberprzestępców

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz większym wyzwaniem dla firm. Wycieki danych, phishing i ransomware to największe obawy, a niewłaściwa konfiguracja narzędzi ochronnych to główne zagrożenie.

Według najnowszego raportu firmy Sophos, 9 na 10 firm uważa, że realizowanie podstawowych zadań związanych z cyberbezpieczeństwem jest zbyt wymagające. Aż 75% firm ma trudności ze znalezieniem źródeł incydentów spowodowanych działalnością cyberprzestępczą, co naraża je na wielokrotne ataki ze strony tych samych hakerów.

Badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Sophos w 14 krajach wśród 3 tys. specjalistów odpowiedzialnych za IT/cyberbezpieczeństwo pokazało, że najbardziej obawiają się oni wycieku firmowych danych, phishingu oraz zainfekowania złośliwym oprogramowaniem ransomware.

Z raportu firmy Sophos wynika, że wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęściej stosowana przez hakerów metoda do uzyskania dostępu do zasobów firm. W 90% udanych ataków cyberprzestępcy skorzystali z protokołu pulpitu zdalnego. Zdaniem specjalistów ds. ochrony priorytetem w zapewnianiu bezpieczeństwa przedsiębiorstwom powinno być zarządzanie usługami realizowanymi na odległość.

Według wyliczeń zespołu Sophos X-Ops aż 43% badanych firm nie stosowało podstawowego narzędzia ochrony dostępu, jakim jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Drugą najczęstszą metodą ataków było wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach (16%). Zdaniem ekspertów Sophos kluczem do zminimalizowania strat jest korzystanie ze wsparcia zewnętrznych specjalistów.