W ciągu 4 lat zbudowałem firmę od 20 paczek miesięcznie do 30 000 paczek miesięcznie. Wszystko udokumentowane na YouTube

WoB

Wszystko o Biznesie

Znajdź mnie:

Nowa ustawa DAC7 – co sprzedawcy na platformach internetowych muszą wiedzieć

Nowa ustawa wprowadza zmiany dla sprzedawców na platformach internetowych. Dowiedz się, jakie są nowe wymogi i jak mogą wpłynąć na Twoją działalność.

Od 1 lipca 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, implementująca do polskiego prawa dyrektywę UE DAC7. Nowe przepisy nakładają na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania danych o sprzedawcach do krajowej administracji skarbowej.

Serwisy Allegro i OLX poinformowały, że proces zbierania danych od sprzedających ma być jak najmniej uciążliwy. Allegro będzie raportować informacje dotyczące sprzedających, którzy w danym roku zrealizują minimum 30 transakcji lub gdy łączna kwota przeprowadzonych przez nich transakcji przekroczy 2000 euro.

Dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. Przepisy mają na celu usprawnienie wymiany informacji podatkowych między państwami członkowskimi, zapewnić równą konkurencję oraz przeciwdziałać unikaniu opodatkowania w przestrzeni cyfrowej.

Zmiany dotyczą platform działających w branży e-handlu, a także umożliwiających świadczenie usług osobiście online lub offline, rezerwację noclegów, najem środków transportu czy zamawianie przejazdów. Wymóg raportowania nie obejmie jednak drobnych sprzedawców towarów, którzy w ciągu roku dokonają mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczy 2 tys. euro.

Ważne jest, aby sprzedawcy na platformach internetowych byli świadomi tych zmian i przygotowali się do nich odpowiednio. Przepisy mają na celu zapewnienie równej konkurencji na rynku e-commerce i utrudnienie działalności w tzw. szarej strefie.