W ciągu 4 lat zbudowałem firmę od 20 paczek miesięcznie do 30 000 paczek miesięcznie. Wszystko udokumentowane na YouTube

WoB

Wszystko o Biznesie

Znajdź mnie:

Blik – rekordy w Polsce, teraz czas na Słowacje

Blik, popularny polski system płatności mobilnych, niebawem oficjalnie wystartuje na Słowacji. To część ambitnych planów firmy, które obejmują również wejście na rynek rumuński i potencjalnie czeski. W zeszłym roku użytkownicy Blika wykonali 1,76 mld transakcji, a od momentu powstania fintechu ponad 9 lat temu, liczba ta przekroczyła 4,5 mld.

Blik, popularny polski system płatności mobilnych, niebawem oficjalnie wystartuje na Słowacji. Ekspansja na ten rynek to część ambitnych planów firmy, które obejmują również wejście na rynek rumuński i potencjalnie czeski. W zeszłym roku użytkownicy Blika wykonali 1,76 mld transakcji, a od momentu powstania fintechu ponad 9 lat temu, liczba ta przekroczyła 4,5 mld. E-commerce nadal dominuje w zakresie wartości i wolumenu transakcji, ale dynamicznie rozwija się sektor przelewów na telefon. W zeszłym roku średnio dziennie wykonano 4,8 mln operacji Blikiem, a rekordową liczbę transakcji (8,2 mln) odnotowano 10 listopada. Średnia kwota płatności Blikiem w 2023 roku wyniosła 138 zł. Wartość wszystkich operacji zrealizowanych między styczniem a grudniem wyniosła 243 mld zł (wzrost o 48 proc. r/r), przy czym 72,1 mld zł odnotowano w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Na koniec roku z usług Blika korzystało 15,8 mln aktywnych użytkowników.

Tylko w czwartym kwartale liczba ta zwiększyła się o milion nowych osób. W całym roku przybyło ok. 3 mln nowych użytkowników i obecnie system ma ich 15,8 mln. W ubiegłym roku nieco ponad połowę wszystkich transakcji Blikiem stanowiły płatności w e-commerce. Użytkownicy zapłacili nim w sklepach internetowych 921 mln razy, czyli o 29 proc. razy więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Wartość transakcji online osiągnęła w ubiegłym roku poziom 125,6 mld zł wobec 89,2 mld rok wcześniej. Natomiast średnia kwota pojedynczego zakupu na platformach e-commerce wyniosła w tym czasie 130 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że udział e-commerce w całości operacji Blikiem zmniejszył się z 57,3 proc. w czwartym kwartale zeszłego roku do 52,9 proc. w Q4 2023r. Blik najchętniej wykorzystywany był na platformach typu marketplace (wzrost liczby transakcji o 23 proc. r/r), gdzie średni koszyk zakupowy wyniósł 121 zł. W ostatnim roku szybko rosła także liczba przelewów na numer telefonu. Między styczniem a grudniem 2023 r. użytkownicy zlecili aż 415,4 mln takich transakcji, czyli o 71 proc. więcej niż rok wcześniej.